+3 mln

złotych, które zebraliśmy bądź wypracowaliśmy.

32 lat

działalności społecznej na rzecz walki z rakiem w Polsce

26

zrealizowanych warsztatów onkologicznych w Polsce

Kilku zapaleńców, walka w słusznej sprawie,
gest dobrych ludzi

Kilku zapaleńców, walka w słusznej sprawie, gest dobrych ludzi i… 525 dolarów w gotówce. Tak wyglądały początki Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi. Jej powstanie zawdzięczamy spontanicznej reakcji nieznanych nam zimienia i nazwiska osób, które w odruchu serca postanowiły wesprzeć grupę strajkujących pracowników poznańskich szpitali.

Było to w 1989 roku, kiedy warunki leczenia pacjentów onkologicznych pozostawiały wiele do życzenia. Zorganizowany w poznańskim szpitalu onkologicznym strajk przerodził się w demonstrację pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, okupację i 11-dniową głodówkę. Wkrótce dołączyli pracownicy kolejnych szpitali, strajk rozlał się na cały kraj i przerodził w ogólnopolski protest służby zdrowia.

W czasie poznańskiej głodówki pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu codziennie spotykali się poznaniacy wpierający głodujących. Odbywały się mini koncerty organizowane przez artystów, krótkie prelekcje osób zaangażowanych w przemiany społeczne. Tysiące poznaniaków wrzucało drobne kwoty do wystawionej skarbony. To właśnie te pieniądze, wymienione na dolary z racji galopującej inflacji, stanowiły kapitał założycielski Fundacji.

Akt rejestrowy został podpisany 4 grudnia 1989 roku. Nasza organizacja otrzymała nazwę Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi, aby nawiązać do okoliczności narodzin i podziękować anonimowym ludziom za wsparcie. To dzięki nim uwierzyliśmy, że nasze starania o podniesienie jakości leczenia osób dotkniętych chorobą nowotworową mają sens. To oni zarazili nas swoim entuzjazmem, który przetrwał lata

Kroki milowe w historii fundacji

Od 1989 roku w lecznictwie onkologicznym zmieniło się wiele, ale my wciąż mamy dużo do zrobienia. Dlatego jesteśmy i każdego dnia zapisujemy kolejne karty historii naszej Fundacji.


1989

Narodziny Społecznej Fundacji Ludzie dla Ludzi

1990

Wysłaliśmy 250 tysięcy ulotek do poznaniaków, by poszerzyć ich wiedzę w zakresie profilaktyki w onkologii.

1991

Na terenie Wielkopolskiego Centrum Onkologii uruchomiliśmy aptekę. Wspólnie z Radiem "S" zorganizowaliśmy festyn "Pożegnanie lata", na którym sprzedawaliśmy cegiełki na zakup mammografu.

1992

Przy Fundacji powstał pierwszy Klub Amazonka.

1994

Rozpoczęliśmy akcję bezpłatnych badań mammograficznych. Pełen sukces! Przebadaliśmy wtedy 3,5 tys. kobiet.
Wydaliśmy bezpłatną gazetkę "Wszyscy przeciw rakowi".

1995

Zorganizowaliśmy I Ogólnopolską Spartakiadę Amazonek, by pokazać kobietom, że raka można zwyciężyć i żyć pełnią życia. Teraz spartakiady odbywają się co roku i gromadzą tłumy dzielnych kobiet.
Pobiegliśmy w ramach "Biegu ku zdrowiu" razem z Panią Premier Hanną Suchocką.

1996

Zainicjowaliśmy rozwój ogólnopolskiego ruchu Amazonek.

1997

200 polskich onkologów miało okazję wymienić się doświadczeniami z najwybitniejszymi amerykańskimi onkologami. Społeczna Fundacja Ludzie dla Ludzi zorganizowała wspólnie z Fundacją Breast Cancer Awareness for Poland szkolenie dla specjalistów.

Zebraliśmy pieniądze na pierwszy w Polsce mammobus.

1998

Przyłączyliśmy się do działań na rzecz powstania Ruchu Europa Donna, by podnosić świadomość Polek dotyczącą raka piersi

1999

Otworzyliśmy ogólnodostępną aptekę z lekami onkologicznymi przy ul. Garbary w Poznaniu.

2000

Nasz mammobus wyruszył w podróż po miastach i wsiach Wielkopolski (zrobiliśmy w nim już 160 tys. badań!)

2001

Rozpoczęliśmy wspierania badań nad dziedziczną predyspozycją do nowotworów.

2002

Przeprowadziliśmy bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Poznania.

2003

Zainicjowaliśmy program profilaktyki raka prostaty i jelita grubego.

2005

Rozpoczęliśmy szkolenia dla kobiet po leczeniu raka piersi w zakresie udzielania pomocy chorym na raka. Zainicjowaliśmy tym samym wolontariat Amazonek. Przeszkoliliśmy 100 przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się profilaktyką onkologiczną.

2006

Przeszkoliliśmy 100 samorządowców z całej Polski w zakresie partnerstwa w realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Wydaliśmy poradnik poświęcony nowotworom dziedzicznym dla chorych i ich rodzin.

2010

Przeprowadziliśmy pierwszą edycję kampanii społecznej „Policzmy się”. Rozpoczęliśmy tym samym coroczny, ogólnopolski doping w walce z rakiem.
Zorganizowaliśmy pierwszy pokaz filmów o tematyce onkologicznej na Festiwalu Ale kino!, aby z tematem choroby nowotworowej oswajać także młodych widzów.

2011

Kolejna edycja kampani „Policzmy się”
Udział drużyny „Policzmy się” w Półmaratonie Poznańskim

2012

Pobiliśmy kolejny rekord policzonych w ramach kampanii "Policzmy się". Zrealizowaliśmy także inne kampanie profilaktyczne: "Zdrowe Miasto Poznań" - wśród uczniów poznańskich szkół podstawowych oraz "Wiem! Tak zrobię", czyli serię animowanych filmików zachęcających do badania PSA, mammografii, cytologii i rzucenia palenia. W ramach Ale Kino! zaprezentowaliśmy kolejne filmy ukazujące niezwykle poruszającą i pouczającą historię walki z nowotworem.

2013

Odbyła się czwarta, rekordowa edycja kampanii Policzmy się - z rakiem policzyło się ponad 176tys. internautów! ; czwarta edycja Festiwalu Filmu Młodego Widza Ale Kino; firma YES wsparła nas produkując specjalne bransoletki Think Pink

2014

Piąta, jubileuszowa edycja kampanii społecznej Policzmy się - tym razem oprócz aktorów i innych sławnych osób wsparli nas także blogerzy :); na potrzeby akcji powstały również specjalne, dedykowane bransoletki z linki żeglarskiej, wykonane przez uczniów poznańskich szkół; w lutym uruchomiliśmy Biuro Interwencji Onkologicznej - wirtualną poradnię onkologiczną bez kolejek! Tradycyjnie także współorganizowaliśmy Festiwal Filmów Młodego Widza AleKino! - w tym roku odwiedziliśmy małych pacjentów Szpitala Dziecięcego w Poznaniu, którzy mogli obejrzeć ciekawe filmy, a także spotkać się z aktorką Małgorzatą Foremniak

2015

Akcja „Policzmy się” odbyła się pod nowym hasłem – FAQ RAK i wzięło w niej udział ponad 170 tysięcy osób! Braliśmy udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino”, kontynuowaliśmy prowadzenie Biura Interwencji Onkologicznej i przedstawiliśmy raport "Choroba nowotworowa - doświadczenia pacjentów".

2016

Jako Stowarzyszenie otrzymaliśmy wyróżnienie podczas X Jubileuszowej Gali wręczenia Nagród im. Św. Kamila. Po raz kolejny braliśmy udział w Festiwalu „Ale Kino”, zrealizowaliśmy kolejną edycję kampanii profilaktycznej „Wiem! Tak zrobię” oraz projekt „Nauczyć się żyć z rakiem – wiedza, świadomość, wsparcie”.

2017

Policzmy się zmieniło się w FAQRAK! Razem z Miastem Poznań zrealizowaliśmy trzy projekty – „Talerzyk”, „12 kroków w stronę zdrowia” i „Zespół zmęczenia chorobą nowotworową”. Po raz pierwszy FAQRAK połączył siły z Go Ahead w ramach akcji Koncertowa Jesień, a po raz kolejny wzięliśmy udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

2018

Kontynuujemy współpracę z Miastem Poznań - w tym roku FAQRAK zaprezentował kolorowe infografiki, a dodatkowo prowadziliśmy profilaktyczne badania mammograficzne dla poznańskich seniorek. Powstał także poradnik na temat zmęczenia chorobą nowotworową. Kontynuujemy współpracę z Festiwalem Ale Kino! i Go Ahead w ramach akcji Koncertowa Jesień. W ramach akcji "Mamy haka na raka" realizowanej z Aquanetem umożliwiliśmy wypełnienie on-line ankiety genetycznej nt. dziedzicznej predyspozycji do zachorowania na nowotwory złośliwe.

Wesprzyj Naszą działalność

Pomóż nam walczyć z rakiem dokonując przelewu na numer konta: 61 1050 1520 1000 0090 3078 6447
lub przekazując swój 1,5% dla OPP, KRS: 0000029422

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.