Nazwa

Wiem tak zrobię

 

Rzucę palenie!

Zapraszamy do obejrzenia spotu,
który dotyczy rzucania palenia.

PSA czy psa?

Zapraszamy do obejrzenia spotu,
który dotyczy badań prostaty.

 

Badanie polega na pobraniu próbki krwi oraz jej analizie w laboratorium. W badaniu oznaczana jest zawartość białka o nazwie PSA (ang. prostate specific antigen), występującego wyłącznie w krwi mężczyzn.

Zaleca się, aby na 2-3 dni przed badaniem mężczyzna zachował wstrzemięźliwość seksualną i nie jeździł na rowerze.

Mężczyźni powyżej 50. roku życia powinni wykonywać badanie PSA jeden raz w roku. Osoby, u których w rodzinie występowały zachorowania na raka prostaty powinny badania wykonywać od 40. roku życia. Im wyższy wskaźnik PSA, tym wyższe ryzyko wystąpienia chorób gruczołu krokowego. Podwyższony wynik PSA nie musi oznaczać stanu chorobowego. Należy badanie powtórzyć po 3-4 tygodniach i w przypadku utrzymywania się podwyższonego poziomu skontaktować się z lekarzem urologiem.

Badanie to możesz wykonać w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów SA w Poznaniu
www.open.poznan.pl

 

Zrobię cytologię i mammografię

Zapraszamy do obejrzenia spotu,
który dotyczy badań cytologii i mammografii.

 

Badanie mammograficzne wykorzystuje promienie rentgenowskie, aby zobrazować budowę piersi. Analizując uzyskany  obraz,  doświadczeni lekarze radiolodzy mogą zidentyfikować nieprawidłowości. Badanie wykonuje się w dwóch ujęciach dla każdej piersi. Najbezpieczniejsza, ze względu na niską emisję promieniowania, i najdokładniejsza z racji jakości uzyskiwanego obrazu jest mammografia w pełni cyfrowa. Wykonuje się ją w celu wczesnego wykrycia ewentualnych zmian w piersiach u kobiet.

Każda kobieta od 35. roku życia może wykonać takie badanie. W Polsce realizowany jest Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, w ramach którego wszystkie panie w wieku 50 – 69 lat mogą wykonać mammografię bezpłatnie raz na dwa lata. Aby skorzystać z badania, trzeba być ubezpieczonym. Panie z innych grup wiekowych mogą wykonać badanie odpłatnie bądź bezpłatnie na skierowanie lekarza (ginekologa, onkologa). Niektóre gminy i zakłady pracy organizują także bezpłatne akcje badań dla swoich mieszkanek/pracownic.

W przypadku wątpliwości co do stanu piersi, lekarz może zalecić dodatkowo zdjęcie powiększone wybranego fragmentu piersi. Może też zasugerować konieczność wykonania badania ultrasonograficznego bądź też zrobienia biopsji.

Biopsja – to pobranie za pomocą specjalnej igły fragmentu tkanki do oceny jej pod mikroskopem.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu specjalną szczoteczką komórek z kanału i tarczy szyjki macicy przez lekarza ginekologa lub położną. Pobrany preparat jest utrwalany na specjalnej płytce i oceniany przez lekarza patomorfologa. Lekarz ocenia, czy pobrane komórki są zdrowe czy też wykazują cechy dysplazji, tj. są zbudowane nieprawidłowo, zniekształcone, zmienione.

Każda kobieta aktywna seksualnie lub która ukończyła 25. rok życia powinna wykonywać takie badanie co najmniej jeden raz w roku, a jeśli ostatni wynik był prawidłowy, to po upływie trzech lat. W Polsce realizowany jest Program Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, w ramach którego panie w wieku 25 – 59 lat mogą raz na trzy lata skorzystać z bezpłatnego badania. Aby skorzystać z badania, trzeba być ubezpieczonym. Panie z innych grup wiekowych mogą wykonać badanie bezpłatnie na zlecenie lekarza ginekologa, bądź odpłatnie.

Nieprawidłowy wynik może być podstawą włączenia leczenia przeciwzapalnego, częstszych kontroli, bądź też wykonania zabiegu usunięcia zmienionych chorobowo komórek. 

Obydwa badania wykonasz w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów SA w Poznaniu
www.open.poznan.pl

 

 

Badanie na krew utajoną

Zapraszamy do obejrzenia spotu,
który dotyczy badania na krew utajoną w kale.

Badanie polega na ocenie próbki kału przez analityka medycznego. Próbkę do specjalnej probówki pobiera osoba zainteresowana badaniem. Robi to zgodnie z załączoną instrukcją. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i niebolesne.

Zaleca się, aby na dzień przed badaniem nie spożywać surowego mięsa, alkoholu i leków rozrzedzających krew.

Każda osoba po 50. roku życia, a także osoby młodsze, u których w rodzinie wystąpiły przypadki chorób jelita grubego (polipowatości rodzinnej, nowotworów itp.) powinna wykonać takie badanie. Badania są często organizowane w gminach, ale zestaw testowy można także samodzielnie kupić w aptece.

Dodatni wynik testu nie przesądza, iż mamy do czynienia z procesem chorobowym. W takich sytuacjach badanie należy powtórzyć po 3-4 tygodniach i w przypadku ponownego wyniku dodatniego, zgłosić się do lekarza rodzinnego.

 

Badanie możesz wykonać w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów SA w Poznaniu
www.open.poznan.pl

 

Wyprzedzę raka!

Zapraszamy do obejrzenia spotu,
który dotyczy profilaktyki chorób skóry i czerniaka. 

Co trzeba zrobić, by ustrzec się czerniaka skóry? Stosuj się do kilku prostych rad,  by zminimalizować ryzyko zachorowania:

1) opalaj się z umiarem - nie pozwól, by słońce poparzyło Twoją skórę!

2) używaj kremów z filtrem UV

3) noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne z filtrem

4) unikaj przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 14; najlepiej, byś zawsze wybierał miejsce w cieniu

5) obserwuj wszystkie znamiona na swoim ciele, sprawdzaj regularnie, czy nie zmieniają kształtu, koloru lub rozmiaru!

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na swojej skórze, możesz udać się do lekarza, który specjalnym urządzeniem - wideodermatoskopem - wykona zdjęcie Twoich znamion i oceni, czy są one niegroźne, czy też należy je usunąć.

Badanie wideodermatoskopem wykonasz w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów SA w Poznaniu
www.open.poznan.pl

 

Skomentuj filmik, zadaj pytanie - odwiedź nasz profil w serwisie Facebook. facebook